Co je MOODLE?

Moodle je on-line vzdělávací prostředí (LMS - Learning Management System). Slovo Moodle [čti: můdl] bylo původně akronymem pro Modular Object-Oriented Learning Environment (Modulární objektově orientované dynamické prostředí pro výuku).
Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Moodle

 

E-learning

 

Zdroj obrázku

 
Uživatelské prostředí Moodle není nijak náročné na počítačovou gramotnost - stačí základní dovednosti s PC. Používání je celkem jednoduché a intuitivní. Pohybujete se v prostředí internetového prohlížeče a klikáte na jednotlivé odkazy.


K tomu, abyste mohli využívat všechny multimediální prvky v Moodle (obrázky, animace, zvuk apod.), musí být splněny určité požadavky na hardware i software počítače, ze kterého se chcete připojit a pracovat v Moodle.


Požadavky na hardware


Počítač nemusí být špičkově vybaven, důležité je, abyste na svém počítači mohli bez problémů používat některý z prohlížečů internetových stránek. Chcete-li se připojovat k Moodle, respektive k internetu, tak samozřejmě musíte mít přístup k internetové síti (telefonní linka, kabelová přípojka, bezdrátová datová síť a další).


Požadavky na software


Pro přístup do systému Moodle musíte mít nainstalovaný internetový prohlížeč. Mezi nejběžnější patří  Mozilla Firefox , Internet Explorer, Opera, Google Chrome. Ke správnému zobrazování obsahu Moodle je třeba prohlížeč udržovat v aktuální verzi a mít povolené cookies.


Dále je třeba mít nainstalovaný Adobe Reader nebo jiný prohlížeč pdf dokumentú.  Adobe Reader je ke stažení zdarma. Bývá běžnou součástí instalace počítače.

Vzhledem k tomu, že součástí kurzu jsou animace, je nutné mít nainstalovaný také FlashPlayer.


Pro žáka je Moodle  vlastně virtuální škola, prostředí, ve kterém nalezne e-learningové kurzy – předměty, které jsou dostupné i po skončení vyučování.


Co je e-learning?


Jednoduše řečeno: „E-learning je výuka s využitím výpočetní techniky a internetu.“


Výuka, která se celá odehrává výlučně v prostředí internetu a nabízí různorodé výukové možnosti. Kurzy poskytují vzdělávací obsah, cvičení a interaktivní prvky, které jsou vždy možné pouze on-line.
Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/E-learning


Výhody e-learningu

  • dostupnost výukových materiálů, testů a interaktivních cvičení, animací, apod. kdykoliv a kdekoliv, kde je přístup k internetu
  • možnost použití multimediálních prvků (např. prezentace, videosekvence, audiozáznamy, flash animace apod.)
  • vícesmyslové vnímání informací
  • vyšší efektivnost výuky
  • umožňuje aktivně pracovat na zvyšování svých znalostí
  • možnost určit si vlastní tempo výuky
  • získaná vyšší úroveň počítačové gramotnosti
  • atd.
Last modified: Sunday, 18 May 2014, 7:05 AM
Skip LoginSkip Online users

Online users

(last 5 minutes)
None